Lajme

​Zelensky falënderon BE-në për statusin kandidat të Ukrainës

Autori: Gazeta inFokus 21:55 | 23 June 2022

Presidenti i Ukrainës Volodomyr Zelensky ka mirëpritur vendimin për t’i ndarë Ukrainës statusin vend kandidat për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Ai në një postim në Twitter ka përgëzuar liderët e BE-së, duke thënë se ky është një moment unik dhe historik në marrëdhëniet Ukrainë-BE.

“E ardhmja e Ukrainës është brenda BE-së”, ka shkruar Zelensky.

Të tjera