Sport

Wenger merr ftesë publike për t’u rikthyer te Arsenali

Autori: Gazeta inFokus 10:24 | 26 November 2021

Arsene Wenger mund të rikthehet sërish te Arsenali dhe ftesa këtë herë i ka ardhur drejtpërdrejtë nga trajneri aktual i londinezëve, Mikel Arteta.

Ky i fundit ka pasur për 5 sezone si trajner francezin, gjatë periudhës 22-vjeçare që drejtoi “topçinjtë” dhe në një intervistë për mediat britanike deklaroi se do të dëshironte ta kishte pranë Wenger.

“Ai ka faqet më të rëndësishme në historinë e Arsenalit, ndaj do të më pëlqente ta kishim pranë. Do të ndihmonte jo pak në përmirësimin e klimës në grup, por edhe me këshillat e tij. Do të doja shumë të rikthehej sërish”, deklaroi Mikel Arteta.

Aktualisht Arsene Wenger punon në FIFA, ku po studion disa ndryshime për ta bërë edhe më tërheqës futbollin dhe së fundi ka zbuluar disa nga idetë e tij, që pritet të hidhen për diskutim në muajt e ardhshëm.

Megjithatë në Londër duan ta rikthejnë me një rol menaxherial, në mënyre që të jetë më prane grupit dhe të shndërrohet në krahun e djathtë të Mikel Artetës, i cili po bën shumë mirë këtë sezon, por mbetet një trajner i ri, me pak eksperiencë.

Etiketa:

Të tjera