Lajme

Vuçiqit iu kërkua ta heqë flamurin serb pasi u mbështoll me të, refuzoi: Askush s’ma merr atë

Autori: Gazeta inFokus 18:20 | 23 May 2024

Gjatë dhe pas votimit të rezolutës për Srebrenicën, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka vendosur flamurin serb në shpinë, pavarësisht se iu kërkua ta hiqte.

“Asksh në botë nuk do të ma marrë flamurin tim”, është shprehur Vuçiq.

Kujtojmë se Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara miratuan këtë rezolutë me 84 pro, kundër 19 dhe 68 abstenim.

-Advertisement-

Miratimi i kësaj rezolute njeh Serbinë si autore të krimit, ndërsa data 11 korrik do të jetë përkujtuese e ngjarjes më të rëndë pas luftës së dytë botërore.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
UNICEF-i global boton artikull për rezultatet e partneritetit me Devolli Corporation: U fuqizuan gratë, përfituan familjet

Të tjera