Lajme

Veseli vendos gurthemerlin e shkollës së re në Kaçanik të vjetë/FOTO

Autori: Gazeta inFokus 14:17 | 27 April 2017

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, mori pjesë në ceremoninë e vënies së gurthemelit të shkollës “Qamil Ilazi” në Kaçanik të vjetër, në të cilën do të ndjekin mësimet rreth 500 nxënës të këtij lokaliteti.

Në fjalën e tij para nxënësve, mësimdhënësve dhe qytetarëve të shumtë, kryeparlamentari Veseli ditën e sotme e konsideroi të veçantë për Kaçanikun e vjetër, pasi që, siç tha ai, sot po fillohet një shkollë e re, duke u siguruar kështu nxënësve kushte më të mira, për t’i përgatitur ata për sfidat të cilat Kosova i ka para vetes.

“Kosova ka shumë sfida, e më e madhja midis tyre është integrimi i të rinjve në tregun e punës, duke u hapur atyre perspektiva të reja dhe njëkohësisht duke e zhvilluar vendin”, theksoi kryeparlamentari Veseli.

-Advertisement-

Duke i uruar nxënësit për shkollën e re dhe duke i porositur ata që të mos harrojnë asnjëherë sakrificën e dëshmorëve, Veseli tha se kjo shkollë mban një emër të madh, emrin e njërit prej komandantëve më të suksesshëm dhe luftëtarëve më të mëdhenj të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Qamil Ilazit – Komandant Bardhit.

“Institucionet dhe ne politikanët e kemi obligim t’ju lëmë juve një Kosovë më të mirë, me të cilën ju do të jeni krenarë dhe të cilën ju do të vazhdoni ta ndërtoni e ta mbroni, ashtu siç ishte edhe ideali i dëshmorëve”, theksoi kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli.Anëtarësohu në grupin e Infokus në Viber: GAZETA INFOKUS – VIBER – ANTARËSOHU

Dhe në grupin e Infokus në Facebook: GAZETA INFOKUS – FACEBOOK – ANTARËSOHU

BËHUNI PJESË E GARËS KREATIVE!

Të tjera