Lajme

Vdes regjisori Jonathan Demme, një herë fitues i Oscarit

Autori: Gazeta inFokus 08:45 | 27 April 2017

Jonathan Demme, regjisori fitues i çmimit Oscar ‘The Silence of the Lambs’ ka vdekur sot në mëngjes në New York.

Ai ndërroi jetë në moshën 73-vjeçare pas ndërlikimeve nga kanceri i ezofagut dhe problemeve kardiake.

Regjisori mësoi në vitin 2010 që vuante nga kanceri dhe gjatë javëve të fundit gjendja e tij ishte përkeqësuar ka thënë një burim pranë familjes, ka raportuar tgcom24.

-Advertisement-

Edhe pse ai është regjisor i disa filmave, emri i tij ka qenë gjithmonë i lidhur me filmin “Silence of the Lambs” , një film i vitit 1991, i bazuar në romanin e Thomas Harris, transmeton oranews.

Ky i fundit e bëri të fitojë pesë çmimet më të rëndësishme të Oscar si filmi, regjia më e mirë, aktori dhe aktorja më e mirë protagoniste, si dhe skenografia më e mirë.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
KosovaMed përmbyll vitin me sukses – dhuron donacione për QKMF-në e Junikut

Të tjera