Sport

Turqi-Norvegji, ja formacionet e mundshme

Autori: Gazeta inFokus 09:27 | 08 October 2021

Sot, me fillim nga ora 20:45 do të zhvillohet derbi mes Kombëtares së Turqisë dhe asaj të Norvegjisë, ndeshje kjo e vlefshme për fazën kualifikuese të Kampionatit Botëror “Katar 2022”.

Turqia dhe Norvegjia gjenden në Grupin G, së bashku me kombëtaret e tjera si ajo e Holandës, Malit të Zi, Letonisë dhe Gjibraltarit, përcjell KosovaPress.

Më ndeshjen e sotme, Turqia rikthehet nga humbja me rezultat të thellë 6:1 nga Holanda, kurse Norvegjia rikthehet nga goleada 5:1 kundër Gjibraltarit.

Pas gjashtë ndeshjeve të zhvilluara, Turqia zë vendin e tretë në tabelë me gjithsej 11 pikë, dy më pak se kundërshtari i sotëm Norvegjia që pozicionohet në vendin e dytë.

Sa i përket mungesave të lojtarëve, te Turqia nuk do të paraqiten Soyuncu, Kabak, Kokcu dhe Karaman, kurse Norvegjia do të jetë pa shërbimet e Haaland, Ajer, Svensson, Sorloth dhe King.

Formacionet e mundshme të dy kombëtareve i gjeni më poshtë.

Turqia (4-4-2): Bayindir; Celik, Ayhan, Demiral, Muldur; Under, Ozdemir, Tufan, Calhanoglu; Yilmaz, Yazici

Norvegjia (4-3-3): Nyland; Pedersen, Hanche-Olsen, Strandberg, Meling; Fossum, Thorsby, Berg; Odegaard, Thorstvedt, Elyounoussi

20:45 Turqia – Norvegjia (Stadiumi Şukru Saracoglu Spor Kompleksi)

Të tjera