Sport

Tronditet futbolli hollandez, humb jetën ish-futbollisti i Ajaxit

Autori: Gazeta inFokus 23:40 | 09 May 2022

Tragjedi në futbollin anglez. Vdes Jody Lukoki, 29 vjeç, ish-lojtar i Ajaksit. Twente, skuadra e fundit në të cilën luajti sulmuesi kongolez, ka komunikuar vdekjen e tij me një mesazh të përhapur në rrjetet sociale. Shkaku i vdekjes së tij nuk konfirmohet.

Skuadra është “tronditur thellësisht i prekur nga kjo ngjarje tragjike” dhe ngushëllon “të dashurit e tij për këtë humbjeje të madhe.”

Lukoki fillimisht iu bashkua skuadrës Ajax Amsterdam në nivelin e të rinjve në vitin 2008 për të kaluar në ekipin e parë në janar 2011. Ai fitoi tre tituj të ligës holandeze gjatë tre sezoneve të njëpasnjëshme, përpara se të nënshkruante me PEC Zwolle në 2014.

Një vit më vonë, ai u transferua në Ludogorets, ku kaloi pesë sezone dhe fitoi tre tituj të ligës bullgare. Pasi luajti për skuadrën turke Yeni Malatyaspor për një sezon, Lukoki u rikthye në Eredivisie me FC Twente.

Ai gjithashtu luajti për skuadrën kombëtare të të rinjve të Holandës, përpara se të bënte debutimin e tij për Republikën Demokratike të Kongos (DRC) në mars 2015.

Ajax përkujtoi Lukokin në rrjetet sociale: “Ish-lojtari ynë Jody Lukoki ka ndërruar jetë në moshën 29-vjeçare. Pusho në paqe, Jody!”, shkruan skuadra.

Të tjera