Lajme

Thaçi: Mig’ët rusë të Serbisë janë kërcënim për BE’në jo deklaratat e mia

Autori: Gazeta inFokus 12:56 | 26 April 2017

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, duke iu përgjigjur kritikave të zyrtarëve të BE-së, të cilët deklarimet e presidentit Thaçi për bashkim kombëtar i kanë quajtur kërcënim për BE-në. Thaçi deklaratat e tilla i ka quajtur të gërditshme dhe neveritëse.

Tutje ai është shprehur se kërcënim për BE është nacionalizmi serb e jo deklaratat e tij.

“Kërcënim për BE është nacionalizimi serb. Është Beogradi që është duke punuar në destabilizimin e rajonit dhe instalimin e ndikimit të fuqishëm së Rusisë në Serbi prej bazave ushtarake deri tek “Mig”- at rusë”, ka thënë Thaçi.

-Advertisement-

“Dhe kjo përkëdhelje nga zyrtarët e BE me Beogradin dhe këto deklarime janë shumë bajate, të gërditshme, neveritëse dhe të papranueshme për Kosovën, në veçanti ne këtë vonesë të pajustifikueshme, për procesin e liberalizimit të vizave për Kosovën”, deklaroi ai.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Etiketa:
BKT Kosova dhe Komiteti Olimpik i Kosovës nënshkruajnë vazhdimin e marrëveshjes së sponsorizimit për periudhë 10-vjeçare

Të tjera