Lajme

Tërmeti i së shtunës në Adriatik “çau” detin dhe krijoi një mur prej 3 metrash

Autori: Gazeta inFokus 09:38 | 29 March 2021

Një vijë e mprehtë në det të hapur, si një çarje. Dhe një mur me onde deri në tre metra i lartë”.

Këto janë efektet e dukshme të tërmetit që ndodhi në Detin Adriatik në pasditen e së shtunës.

Tërmeti, me magnitudë 5.6, u ndje gjithashtu qartë në zonën e Foggia, veçanërisht në komunat e Gargano.

Në përgjithësi, Deti Adriatik u prek nga një valë e fortë sizmike, me rreth 40 lëkundje me madhësi të ndryshme (nga 2.1 në 4.1). Imazhet e publlikuara nga mediat italiane janë të Francesco Clemente, dhe u morën në bordin e një helikopter ajror taksi që udhëtonte nga Alidaunia për në Ishujt Tremiti.

Lëkundjet tërmet u ndjenë gjithashtu në Romë, Napoli dhe Pescara, gjithashtu dhe në Shqipëri. Mbrojtja Civile e Italisë konfirmon se nuk ka dëmtime të pronës dhe njerëzve.

Por pas një tronditje prej 5.6 a është logjike të mendosh për një rrezik tsunami?

“Zakonisht, duke filluar nga një tërmet me intensitet 6 ose 6.5 ne zakonisht flasim për një rrezik Tsunami: por ne folëm me Cat (Qendra e Paralajmërimit të Tsunamit) të Institutit Kombëtar të Gjeofizikës dhe nuk do të kishte një rrezik të tillë”, shkruan Corriere della Sera.

 

Të tjera