Lajme

Studiuesja serbe: Anëtarësimi i Kosovës në OKB s’varet hiç nga Serbia

Autori: Gazeta inFokus 07:39 | 10 June 2024

Studiuesja serbe Maja Bjellosh nga Qendra për Politika të Sigurisë në Beograd, vëren se anëtarësimi eventual i Kosovës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara “nuk varet më nga Serbia” teksa rikutjon përmbajten e Nenit 4 të Marrëveshjes së Brukselit (2023).

Ajo vlerësoi se “është e trishtueshme të shohësh se Asociacioni i Komunave me shumicë Serbe është bërë çip për ryshfet ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës”, teksa e quajti si “pilulë të hidhur që mund t’u shitet serbëve në Kosovë në këmbim të de facto njohjes së Kosovës”, siç e citoi “Radiokim“Për të, Asociacion është është veçse një hap i mëtutjeshëm në integrimin e serbëve në sistemin politik dhe juridik të Kosovës.

-Advertisement-

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
KosovaMed përmbyll vitin me sukses – dhuron donacione për QKMF-në e Junikut

Të tjera