Lifestyle

Specialistët: Futja e gishtave në hundë, është e mirë për shëndetin, ja pse

Autori: Gazeta inFokus 12:13 | 26 April 2017

Shumica e njerëzve do të pajtoheshin që kruarja e hundës është e tmerrshme.

Por kruarja e hundës nuk është gjë e rrallë për t’u parë, sidomos tek fëmijët, duke mos i lënë anash as të rriturit (në shumicën e rasteve).

Sipas një studimit të ri, megjithatë ne duhet të tregojmë faktin se kruarja e hundës duhet inkurajuar për t’u bërë pasi ka përfitime shëndetësore dhe se ato mund të jenë veçanërisht të rëndësishme për fëmijët në rritje.

-Advertisement-

Studimi ka zbuluar se përmbajtja e pështymës e cila formon një barrierë kundër baktereve që shkaktohen tek njeriu, shkruan The Indepedent, transmeton Indeksonline.

Hulumtuesit thanë se janë në kërkim të nj mënyrë të veçantë për të krijuar një mukozë sintetike që mund të bëhet në çamçakëz ose pastë dhëmbësh për të siguruar përfitime të njëjta.

Gjithashtu specialisti i mushkërive austriak, Friedridh Bischinger beon se njerëzit që fusin gishtat në hundën e tyre janë të shëndetshëm, të lumtur dhe ndoshta më të mirë në mendje dhe në trup se të tjerët.

“Në kushtet e sistemit imunitar, hunda është një filtër në të cilën një pjesë e madhe e baktereve janë mbledhur, dhe kur kjo përzierje arrin në zorrë ajo punon si një ilaç”, ka thënë Bischinger.

Gjithashtu i beson se duhet qëndruar larg stigmës shoqërore për largimin e gishtave nga hundët dhe se njerëzit duhet të inkurajojë njëri-tjetrin për këtë./Indeksonline/

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Rakinica e Skenderajt bëhet me rrjet të ri elektrik

Të tjera