Fokus

“Sot mund të shpërbëhet Kuvendi”, çfarë pritet të ndodhë në seancë?

Autori: Gazeta inFokus 12:05 | 23 May 2024

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Rashit Qalaj ka thënë se në seancën e sotme e cila tashmë ka nisur në Kuvend mund të votohet edhe për shpërbërjen e Kuvendit.

Qalaj për Gazetën INFOKUS ka dhënë disa detaje se çfarë pritet të ndodhë në seancën e sotme duke mos e lënë anash mundësinë e mocionit për rrëzimin e qeverisë Kurti.

I pyetur se a ka mundësi që sot të shpërbëhet Kuvendi, deputeti i PDK-së u përgjigj kështu.

-Advertisement-

Kujtojmë se opozita shtë ndarë në dysh sa i përket kësaj çështje. Dy partitë opozitare, Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës nuk po e përkrahin idenë e Partisë Demoktatike të Kosovës për rrëzimin e qeverisë, derisa nj ëzëri po kërkojnë dorëheqjen e kryeministrit Albin Kurti.

Sipas LDK-së dhe AAK-së kjo është forma e vetme për të shkuar në zgjedhje të parakohshme.

Madje takimin e kreut të PDK-së, Memli Krasniqit me Albin Kurtin e kanë quajtur edhe tradhëti.

Ndërsa nga PDK-ja kanë deklaruar se sot është seanca e fundit kur duhet të vendoset për shpërbërjen e Kuvendit në mënyrë që vendi të shkojë në zgjedhje në qershor ose në muajin korrik. /Gazeta Infokus/

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Studio MASTER në UNI, Merr Diplomë dhe lejeqëndrim t’përhershëm në GJERMANI

Të tjera