Lifestyle

Si t’i bëni vetes një masazh në kushte shtëpie?

Autori: Gazeta inFokus 10:03 | 11 October 2021

Asgjë nuk iu bën të ndiheni më mirë se një masazh kur muskujt tuaj janë të shtrënguar dhe të lënduar.

Një studim i ri nga shkencëtarët në Institutin Harvard’s Wyss tregon rëndësinë e relaksimit të muskujve.

Sipas studiuesve vetë-masazhi është një mënyrë e mirë për të lehtësuar dhimbjen e muskujve, plus ju jeni në kontroll dhe mund të ushtroni pak a shumë presion kur është e nevojshme, shkruan The Independent, transmeton Klankosova.tv.

Matt Flanagan, specialist i shëndetit sportiv në “E-Bikes Direct” shpjegon se si mund të bëni vetë-masazh në mënyrë të sigurt për të ndihmuar në lehtësimin e dhimbjeve.

Masazhoni qafën dhe shpatullat

Masazhoni masazhoni qafën dhe shpatullat tuaja, pasi ato janë zona të prekshme, duhet pasur kujdes që të mos ushtroni shumë presion pasi kjo mund të çojë në dhimbje dhe përkeqësojë edhe më tej çdo muskul të dëmtuar.

Dhimbja e qafës dhe shpatullave shpesh shkaktohet nga mungesa e lëvizjes dhe mund të jetë jashtëzakonisht e pakëndshme.

Si të masazhoni qafën

Së pari, me secilin ushtrim sigurohuni që të mos e shtrini qafën, pasi kjo mund të shkaktojë dhimbje dhe siklet të mëtejshëm.

Drejtoni qafën dhe shpinën dhe gjeni zonat që kërkojnë masazh. Shtypni fort me gishta dhe lëvizni butësisht në lëvizje rrethore, së pari në drejtim të akrepave të orës dhe në të kundërt. Bëjeni këtë deri në pesë minuta.

Si të masazhoni shpatullat tuaja

Vendosni dy ose tre majë të gishtave nga dora juaj e djathtë në pjesën e prapme të qafës, aty ku qafa dhe shpatullat tuaja takohen.

Shtypni fort, por me kujdes dhe lëshojeni tri herë, pastaj rrokullisni gishtat mbi muskul, duke lëvizur drejt bazës së qafës tuaj. Përsëriteni të njëjtën edhe me dorën e majtë.

Masazhoni pjesën e poshtme të shpinës

Masazhi me një top: Vendoseni topin midis pjesës së poshtme të shpinës dhe një muri, lëvizni trupin tuaj lart e poshtë, ose krah për krah për të gjetur zonat e tensionit.

Aplikoni presion më të fortë kundër topit për të ndihmuar në lehtësimin e tensionit. Përsëriteni këtë sipas nevojës.

Masazhoni këmbët

Masazhi me top: Vendoseni topin nën këmbën tuaj dhe rrotullojeni përreth, në drejtim të akrepave të orës dhe në drejtim të kundërt. Rregulloni peshën e trupit tuaj për të ndryshuar presionin.

Etiketa:

Të tjera