Rozë

Shtyhet ceremonia e Grammy Awards për shkak të përhapjes së variantit Omicron në Los Angeles

Autori: Gazeta inFokus 10:41 | 06 January 2022

Ceremonia e edicionit të 64-të të ndarjes së çmimeve më të mëdha të muzikës, Grammy Awards 2022 raportohet se është shtyrë.

Kjo për shkak të një rritjeje mbarëkombëtare të rasteve me COVID-19 nga varianti Omicron.

Shfaqja ishte planifikuar të zhvillohej më 31 janar, por do të zbatohet për një datë të ardhshme, thanë Akademia e Regjistrimit dhe CBS në një deklaratë të përbashkët të mërkurën.

“Pas shqyrtimit dhe analizës së kujdesshme me zyrtarët e qytetit dhe shtetit, ekspertët e shëndetit dhe sigurisë, komunitetin e artistëve dhe partnerët tanë të shumtë, Akademia e Regjistrimit dhe CBS kanë shtyrë shfaqjen e 64-të vjetore të Çmimeve Grammy”, thuhet në deklaratë.

“Shëndeti dhe siguria e atyre në komunitetin tonë muzikor, audiencës së drejtpërdrejtë dhe qindra njerëzve që punojnë pa u lodhur për shfaqjen mbetet prioriteti ynë kryesor. Duke pasur parasysh pasigurinë që rrethon variantin Omicron, mbajtja e shfaqjes më 31 janar thjesht përmban shumë shumë rreziqe”.

Çmimet ishin planifikuar të mbaheshin në Los Angeles.

Vetëm të martën, 21,790 njerëz në Los Angeles rezultuan pozitivë për COVID-19, sipas zyrës së Shëndetit Publik të Qarkut LA.

Gati 2,000 njerëz në qark u shtruan në spital me virusin që nga e diela.

Të tjera