Shëndetësi

Shkencëtarët: Përzieni brokolin me kos dhe nuk do vuani më kurrë nga këto sëmundje të rrezikshme

Autori: Gazeta inFokus 10:53 | 21 January 2020

Nëse brokoli përzihet me kos mund të parandalojë, madje edhe të trajtojë kancerin e zorrës së trashë, sipas një studimi të ri.

Studiuesit në Singapor zbuluan se kosi me brokolin vrau rreth 75 përqind të tumoreve tek minjtë, dhe më shumë se 95 qeliza të kancerit të zorrëve u rritën në një laborator.

Brokoli përmban një kimikate që lufton kancerin e quajtur sulforane, ndërsa kosi përmban probiotikë – baktere që ndihmojnë në ruajtjen e një ekuilibri natyral të organizmave në stomak dhe zorrë.

Bazuar në këto gjetje, studiuesit besojnë se jogurti i përzier me brokoli është formula e sëmundjes që mund të përdoret si parandalim i kancerit dhe të shpëtojë nga qelizat e mbetura pas heqjes kirurgjikale të tumoreve.

“Një aspekt emocionues i strategjisë sonë është se ai thjesht kapitalizon stilin e jetës tonë, duke e shndërruar potencialisht dietën tonë normale në një regjim terapeutik të qëndrueshëm, me kosto të ulët”, tha studiuesi Mattheë Chang, profesor në Universitetin Kombëtar të Singaporit.

Në mënyrë të habitshme, kombinimi i kosit dhe brokolit vrau 75 përqind të tumoreve tek minjtë me sëmundjen.

Të tjera