Lajme

Rusët tentuan ta kapin dy herë! Zelensky rrëfen për ‘The Time’ se çfarë ndodhi në orët e para të pushtimit të Ukrainës.

Autori: Gazeta inFokus 10:29 | 29 April 2022

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, ka treguar për The time sesi forcat ruse iu afruan kapjes ose vrasjes së tij në orët e para të pushtimit të Ukrainës.

I lavdëruar për përgjigjen ndaj pushtimit në 65 ditë që kur trupat e para ruse hynë në Ukrainë, koha e tij si udhëheqës i një vendi nën sulm nga një fqinj shumë më i fuqishëm mund të kishte përfunduar brenda disa orësh nga fillimi i pushtimit, shkruan The Time.

Duke folur me gazetarin Simon Shuster, i cili kaloi dy javë në kompleksin presidencial në Kiev, Zelenskiy i tregoi se si trupat ruse iu afruan gjetjes së tij dhe familjes po ashtu. Pasi kishte filluar bombardimi, ai dhe gruaja e tij, Olena Zelenska, shkuan t’i tregonin vajzës së tyre, 17 vjeç, dhe djalit, nëntë vjec, që të përgatiteshin të largoheshin nga shtëpia e tyre.

Ushtria ukrainase i tha Zelenskiy-t se ekipet ruse të sulmit kishin mbërriturme parashutë në Kiev për ta vrarë ose kapur atë dhe familjen e tij. Përleshjet me armë shpërthyen rreth lagjes ku ndihej qeveria. Rojet brenda kompleksit fikën dritat dhe sollën jelek antiplumb dhe armë për Zelenskiyn dhe rreth një duzinë ndihmës të tij.

Një nga zyrtarët e paktë që dinte të përdorte armët ishte Oleksiy Arestovych, një veteran i shërbimit të inteligjencës ushtarake të Ukrainës. “Ishte një çmenduri absolute,” tha Arestovych për Time. “Automatikë për të gjithë.”

Trupat ruse bënë dy përpjekje për të sulmuar kompleksin ndërsa familja e Zelenskiy ishte ende brenda, sipas Shuster. Natën tjetër, pasi refuzoi ofertat për një mjedis më të sigurt – duke përfshirë një evakuim nga forcat amerikane dhe britanike– Zelenskiy doli në oborr për të regjistruar një video-mesazh tashmë të famshëm. Në atë moment Zelenskiy tha se ai u bë vërtet i vetëdijshëm për rolin e tij në luftë. “Ju e kuptoni se ata po të shikojnë,” i tha ai revistës. “Ti je një simbol. Ju duhet të veproni ashtu siç duhet të veprojë kreu i shtetit.”

Të tjera