Lifestyle

Rreziku që vjen pas Ramazanit, mjekët këshillojnë “dietën” që duhet të ndiqni

Autori: Gazeta inFokus 10:25 | 12 April 2024

30 ditët e Ramazanit janë sa sublime, aq edhe sakrifikuese për të gjithë besimtarët myslimanë, në fakt kanë edhe një “kosto”. Pas muajit të shenjtë të agjërimit dhe festës në tryezën e madhe të Bajramit, vjen një kohë tjetër. Sipas mjekëve, duhet të keni kujdes me dietën menjëherë pas muajit të Ramazanit.

Drejtori i Shëndetit Publik në Samsun, Turqi, Dr. Mustafa Kasapoglu, thekson se konsumi i tepërt i ushqimit pas Ramazanit mund të çojë në shumë probleme shëndetësore që lidhen me stomakun dhe zorrët.
“Gjatë Ramazanit, njerëzit ulin sasinë e ushqimit që i japin trupit dhe ngadalësojnë në këtë mënyrë metabolizmin. Gjëja e parë që duhet të bëni është të ndihmoni që metabolizmi të kthehet dalëngadalë në normalitet”,- thotë Dr. Kasapoglu.

Për të lehtësuar këtë tranzicion të organizmit, ekspertët këshillojnë të hani nga pak, por çdo tri orë. Gjithashtu, konsumi i ujit duhet të rritet, ndërsa konsumi i kafes dhe çajit duhet reduktuar.

-Advertisement-

Meqenëse periudha e Ramazanit është koha kur familjet mblidhen dhe hanë ushqime të bollshme, për të shmangur çdo sëmundje të mundshme, është më mirë të mos kërkoni një pjatë të dytë.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
MYZHDE për krejt!

Të tjera