Kuzhina

Rolatë me banana dhe mollë

Autori: Gazeta inFokus 11:27 | 12 May 2017

Përbërësit

500 gr biskota të bluara
250 gr margarin
2 molla të grira në rende
2+2 banane
150 gr sheqer pluhur
Krem pana te pergaditur sipas udhezimeve ne qeske

Hapat

1
Ne nje ene qesim biskotat e bluara dhe sheqerin pluhur dhe perziejme.

2
Ne kete ene shtojme margarine e shkrire dhe dy mollet e grira ne rende dhe dy banana gjithashtu te grira ne rende.

3
Tanim gjithe masen e perzijme mire me luge.

4
Ne nje kallep te ngusht te mbuluar me folie plastmasi qesim gjysemen e mases me biskotat,shtrijme mire dhe qesim dy bananet e mbetura per qe gjati.

5
Pastaj bananet I mbulojme me masen e mbetur te biskotave dhe mbeshtjellim ne forme roleje me mdihmen e plastmasit.

6
Pasi leme per 1-2 ore ne frigorifer largojme nga folia dhe mbulojme me krem pana dhe therrime cokollate sipas deshires.

Agon Gashi në mesin e 100 Liderëve të Rinj Global: Përzgjedhet në gjeneratën e vitit 2023 nga Forumin Ekonomik Botëror…

Të tjera