Lajme

“Reuters” shkruan për zgjedhjen e Vjosa Osmanit presidente të Kosovës

Autori: Gazeta inFokus 22:16 | 04 April 2021

Agjencia ndërkombëtare e lajmeve, Reuters ka shkruar për zgjedhjen e Vjosa Osmanit si presidente e Republikës së Kosovës, shkruan Indeksonline.

Ky është shkrimi i plotë i mediumit prestigjioz ndërkombëtar:

Parlamenti i Kosovës zgjedh Vjosa Osmanin si president të kombëtar

Parlamenti i Kosovës ka emëruar një profesoreshë juridike dhe kandidate të partisë qeverisëse Vetëvendosje, 38 vjeç, e arsimuar në Sh.B.A si presidenten e re të vendit, pas zgjedhjeve në shkurt.

Vjosa Osmani mori detyrën e presidentit të përkohshëm të Kosovës nëntorin e kaluar kur paraardhësi i saj, Hashim Thaçi, dha dorëheqjen përpara gjyqit të tij të afërt për krime lufte në Hollandë.

Mandati fillestar i Osmanit skadoi kur qeveria e re e Kryeministrit Albin Kurti, kreu i Vetëvendosjes, mori përsipër zgjedhjet e 14 shkurtit.

Të Dielën parlamenti me 120 vende votoi pro emërimit të presidentit Osmani me 71 vota.

Partitë e opozitës dhe mbikëqyrësit e shoqërisë civile kanë kritikuar emërimin e saj, duke thënë se të kesh një president, kryeministër dhe kryetar të parlamentit të gjithë nga e njëjta parti nuk është e mirëpritur në një vend me një demokraci të brishtë.

Osmani përfaqëson një lloj të riu kosovar më të njohur me jetën në perëndim dhe të frustruar me nepotizmin dhe joefektivitetin e partive tradicionale të vendit.

Në një fjalim, Osmani bëri thirrje për një dialog që synon normalizimin e lidhjeve me Serbinë, por tha se Beogradi së pari duhet të kërkojë falje dhe të ndjekë penalisht ata që janë përgjegjës për krimet e luftës të kryera gjatë luftës 1998-99 që përfundimisht çuan në pavarësimin e Kosovës në 2008.

“Paqja do të arrihej vetëm kur shohim pendim dhe falje nga Serbia dhe kur shohim drejtësi për ata që kanë vuajtur nga krimet e tyre,” tha Osmani.

Deri në shtatorin e kaluar Osmani ishte një zyrtar i lartë i partisë Lidhja Demokratike e Kosovës, të cilën e la për të bashkuar forcat me Kurtin. Ajo nuk është anëtare e Vetëvendosje, por ajo kandidoi në listën e tyre në zgjedhjet e shkurtit.

Ajo është e martuar dhe ka dy vajza.

Ish Presidenti Thaçi, një hero i kohës së luftës që u kthye në politikan, është aktualisht në Hagë në pritje të gjyqit para gjykatës së krimeve të luftës në Kosovë me qendër në Hollandë. Ai ka mohuar akuzat kundër tij.

Të tjera