Lajme

Raportuesja e OKB -së flet për masat ndaj Kinës

Autori: Gazeta inFokus 13:47 | 18 May 2024

Alena Douhan, raportuese e posaçme e OKB-së mbi masat e njëanshme shtrënguese dhe të drejtat e njeriut, tha se sanksionet e njëanshme kundër Kinës mund të kualifikohen si masa të njëanshme.

Pavarësisht nga aftësia e Kinës për të zbutur ndikimin e këtyre masave negative, sanksionet e njëanshme të vendosura kanë shkaktuar dëme të pashmangshme për të drejtat e njeriut në Kinë.

Ata mund të çojnë në pasoja humanitare negative, në një pjesë më të gjerë të botës, tha Douhan në një konferencë shtypi në Pekin pas vizitës së saj 12-ditore në vend.

-Advertisement-

Gjatë udhëtimit të saj, ajo vizitoi Pekinin, Shenzhenin dhe Rajonin Autonom të Xinjiang Ujgurit, ku bisedoi me zyrtarë qeveritarë dhe përfaqësues nga organizata joqeveritare, biznese, institucione akademike dhe sektorë të tjerë.

Në shtator Douhando të paraqesë një raport bazuar në vizitën e saj, në Këshillin e të Drejtave të Njeriut, për t’u bërë thirrje palëve sanksionuese të “heqin dhe pezullojnë të gjitha sanksionet e njëanshme të aplikuara ndaj Kinës, shtetasve dhe kompanive kinezë pa autorizimin e Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
TEB sjellë edhe kartelën prestigjioze VISA Infinite

Të tjera