Lajme

Raportimet se Abelard Tahiri ka blerë shurdhues të armëve me parë të shtetit, deklarohet Sveçla

Autori: Gazeta inFokus 12:37 | 29 April 2022

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla ka thënë se është i informuar mbi raportimet se Abelard Tahiri ka blerë shurdhues për armë sa ishte në Qeveri.

Kjo pasi, ministri u pyet nga deputeti i V-së, Mefail Bajqinovci, se si është e mundur që të blihet një shurdhues i armëve nga Qeveria e Kosovës, ndonëse sipas tij, një gjë e tillë është e ndaluar me Ligjin për Armët.

“Ditë më parë ishte në media që është vlerë një shurdhues për Qeverinë e Kosovës, për ish-pushtet e kaluara. Ministër Ligji për Armë nuk e lejon. A jeni i informuar edhe pse kemi shumë punë për këtë çështje, se si ka mundur që blihet ai apo si është situata, sepse Ligji për Armë nuk e lejon që ajo të blihet. Pra, Abelard Tahiri ka dal në media që ka blerë shurdhues me para të Qeverisë së Kosovës”, ka thënë Bajqinovci.

Sveçla tha se është i informuar për këtë çështje, teksa deklaroi se është punë e organeve të hetuesisë se çfarë ka ndodhur në këtë rast.

E posa t’i marrin informacionit ministri tha se do t’i bëjnë publike, shkruan Gazeta Express.

“Jam i njoftuar për këtë çështje. Është punë e organeve të hetuesisë që të hetojnë në detaje se çfarë ka ndodhur edhe në momentin kur këto organe janë të gatshme me nda informacione me ju dhe me mua, ne do t’i bëjmë publike”, deklaroi ai.

Të tjera