Lajme

Rama ia përmend shefit të NATO-s Kosovën

Autori: Gazeta inFokus 14:01 | 13 July 2022

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka mbajtur një konferencë për shtyp bashkë me shefin e NATO-s Jens Stoltenberg në Bruksel.

Gjatë fjalës së tij, Rama kërkoi afrimin me shpejtësi edhe të Kosovës në drejtim të aleancës.

Ndërkaq, shefi i NATO-s falënderoi Shqipërinë për ratifikimin me shpejtësi të protokolleve të anëtarësimit të Finlandë dhe Suedisë. Kjo, sipas Stoltenberg, do të forcojë NATO-në dhe do të rrisë sigurinë për këto shtete.

“Përgëzojë Shqipërinë për ratifikimin e protokolleve të anëtarësimit shumë shpejtë dhe për këtë ju falënderoj. Kjo tregon se dera e NATO-s mbetet e hapur. Mirëpritja e Finlandës dhe Suedisë në aleancë e bën NATO-n më të fortë dhe ato vende me të sigurta. NATO qëndron me Ukrainën në luftën e saj ndaj Rusisë. Mirëpres mbështetjen e Shqipërisë ndaj Ukrainës dhe angazhimin për ndihmë humanitare. Kështu që kryeministër Rama, faleminderit për kontributin e Shqipërisë në këtë drejtim”, tha Stoltenberg.

Të tjera