Lajme

Qindra ukrainas detyrohen të ikin nga Kharkivi

Autori: Gazeta inFokus 19:48 | 11 May 2024

Sulmet ruse në veri-lindje të Ukrainës kanë shkaktuar evakuimin e pothuajse 1,800 njerëzve nga zona e Kharkivit, ka thënë guvernatori rajonal.

Luftimet e ashpra kanë vazhduar në zonën kufitare pas inkursioneve të befasishme të Rusisë të premten, shkruan BBC.

Kievi ka pritur një ofensivë verore ruse për disa kohë, përfshirë edhe një përpjekje të mundshme për të marrë Kharkivin, qytetin e dytë të Ukrainës, transmeton Indeksonline.

-Advertisement-

Por Ukraina këmbëngul se forcat e saj janë në gjendje t’i rezistojnë çdo sulmi.

Të shtunën Rusia tha se kishte pushtuar pesë fshatra pranë qytetit të Vovchansk në ofensivën e saj të fundit.

Ende nuk është e qartë se sa larg do të përparojnë rusët, nëse ky është një sulm hetues apo fillimi i diçkaje më të madhe.

Armët e artilerisë ukrainase po qëllojnë tani. Bumet e shkëmbimit të zjarrit jehojnë me zë të lartë nëpër rrugët tashmë të dëmtuara nga bomba.

“Gjithsej 1,775 njerëz janë evakuuar”, tha kreu rajonal i Kharkivit, Oleh Syniehubov në mediat sociale. Qindra të tjerë mbeten në Vovchansk, vetëm 6 kilometra larg nga kufiri rus.

Forcat ajrore ruse po kanë një efekt gjithnjë e më vdekjeprurës dhe për momentin Ukraina nuk ka përgjigje.

Zyrtarët ukrainas thonë se Rusia kishte aftësinë për të përkeqësuar situatën në zonat kufitare, por jo për të pushtuar vet Kharkivin.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Nëse doktor Mitrev do të përdorte hemofiltrimin me qëllim që të mashtruar pacientët, do t’i kishte mashtruar të gjithë 1738…

Të tjera