Fun & Video

Qeveria amerikane po heton telefonin inteligjent të Kinës

Autori: Gazeta inFokus 13:26 | 07 September 2023

Qeveria e Shteteve të Bashkuara po kërkon më shumë informacion rreth Huawei Mate 60 Pro, një smartphone kinez i mundësuar nga një çip i avancuar.

Pajisja e re flamurtare, e cila thuhet se përfshin një procesor të ri 5G Kirin 9000s të zhvilluar posaçërisht për prodhuesin kinez Huawei, së fundmi tronditi ekspertët e industrisë të cilët nuk e kuptuan se si kompania do të kishte teknologjinë për të prodhuar një çip të tillë pas përpjekjeve gjithëpërfshirëse të Shteteve të Bashkuara për të kufizojnë aksesin e Kinës në teknologjinë e huaj të çipave.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së, Jake Sullivan, tha gjatë një konference për shtyp në Shtëpinë e Bardhë të martën se SHBA-së i duhen “më shumë informacion në lidhje me saktësisht karakterin dhe përbërjen e saj” për të përcaktuar nëse palët kanë anashkaluar kufizimet amerikane mbi eksportet e gjysmëpërçuesve për të krijuar çipin e ri.

Në vitin 2019, qeveria i ndaloi kompanitë amerikane të shesin softuer dhe pajisje Huawei dhe kufizoi prodhuesit ndërkombëtarë të çipave që përdorin teknologjinë e prodhuar në SHBA nga partneriteti me Huawei.

Qeveria përmendi shqetësimet e perceptuara të sigurisë kombëtare, të tilla si potenciali për sulme kibernetike ose spiunazhi nga qeveria kineze. Përfshirja e një çipi 5G të ndërtuar me porosi do të ishte një pikë referimi kryesore për Huawei pasi ajo përballet me ndikimin e kufizimeve të SHBA në biznesin e pajisjeve të saj.

Huawei nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment.

“Mendoj se reagimi në Kinë duket të jetë një ngazëllim masiv, sepse Huawei, i cili dikur konkurronte për të qenë marka numër një e telefonave inteligjentë në mbarë botën, duket se po lufton përsëri në tregun e smartfonëve me silikon të prodhuar në Kinë. dhe pa dyshim ka bërë tregti me një mantrën ‘Made In China’, “tha për CNN David McQueen, drejtor në firmën e kërkimit të tregut ABI Research.

Por ai tha se lançimi gjithashtu ngre pyetje rreth asaj se si Huawei arriti të lançonte telefonin kur i ka kaluar katër vitet e fundit nën kufizimet e SHBA-së që ndalojnë aksesin në teknologjinë 5G.

“Ndërsa qasja në 5G për chipset është një gjë, nuk jam i sigurt se si kompania arriti të sigurojë të gjithë komponentët e tjerë që duhet të futen në një smartphone 5G, të tilla si amplifikuesit e energjisë, çelsat dhe filtrat,” tha ai.

Kur Huawei zbuloi telefonin inteligjent Mate 60 Pro në fund të muajit të kaluar, ai nuk përfshiu shumë informacion rreth çipit në faqen e produktit të saj në uebfaqe , përtej kësaj ai premton përvojë më të mirë komunikimi dhe një lidhje më të qëndrueshme rrjeti.

Por javën e kaluar, firma konsulente TechInsights bëri një ndarje të Mate 60 për të parë më nga afër çipin, i cili dukej se ishte një procesor 7 nanometër i prodhuar nga Korporata Ndërkombëtare e Prodhimit Gjysëmpërçues të Kinës (SMIC).

SMIC, e cila është një kompani kineze pjesërisht në pronësi të shtetit, u përfshi në kufizimet e eksportit të vendosura nga qeveria e SHBA disa vite më parë.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare Sullivan shtoi se Shtetet e Bashkuara “duhet të vazhdojnë rrugën e tyre të një grupi kufizimesh teknologjike ‘oborr të vogël, gardh të lartë’ të fokusuar ngushtë në shqetësimet e sigurisë kombëtare … pavarësisht nga rezultati”.Anëtarësohu në grupin e Infokus në Viber: GAZETA INFOKUS – VIBER – ANTARËSOHU

Dhe në grupin e Infokus në Facebook: GAZETA INFOKUS – FACEBOOK – ANTARËSOHU

Etiketa:
Muaji i fituesve – Prince Caffe shpërblen konsumatorët

Të tjera