Lajme

Qëndrime kundërthënëse të Zaevit për Kosovën (Video)

Autori: Gazeta inFokus 11:45 | 03 May 2017

Lideri i LSDM-së ka dhënë një intervistë për televizionin serb, Kurir, ku thotë se me serbët janë vëllezër dhe se duhet të ndihmojnë njëri-tjetrin, pasi që janë edhe popuj ortodoks, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Ai thotë se mbi 40 mijë vota ka marrë nga shqiparët, ndërkaq shumicën e votave serbe, turke dhe rome gjithashtu e ka fituar me meritë, pasi që nuk është kundër asnjë bashkësie etnike.

Duke akuzuar Gruevskin për qëndrime kundër Serbisë, Zaev thotë se nuk mund të bëjë diçka kundër serbëve pasi që është popull i tij, kurse distancohet nga Gruevski duke thënë se është dashur që të jetë neutral në rastin e votimit në UNESCO në lidhje me objektet fetare serbe në Kosovë, që sipas tij, përmbajnë histori serbe dhe janë zemra e Serbisë.

Zaevi hedh poshtë pohimet se do të paditë Serbinë për gjenocid.

Etiketa:
Storie Suksesi – Studentët e Kolegjit Universum fitues të garës Mobile Hackathon App

Të tjera