Lajme

Presidenti flet për mundësinë qe vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme

Autori: Gazeta inFokus 11:13 | 26 April 2017

Në kohën kur janë rritur zërat për zgjedhje të parakohshme, presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka thënë se e respekton Kushtetutën kur bëhet fjalë për mundësinë e zgjedhjeve të parakohshme.

Kjo, sipas presidentit, është vullnetin e partive politike.

Sa i përket funksionalitetit të koalicionit qeverisës, Thaçi ka thënë se partitë qe janë në pushtet e bëjnë vlerësimin e punës dhe jo ai.

-Advertisement-

“Si president i vendit, punoj sipas Kushtetutës, jo sipas politikave të partive politike, të çfarëdo partie qoftë, andaj ndjej obligim ligjor dhe politik që t’i ftojë vëzhguesit evropianë që të përgatiten për zgjedhjet lokale”, ka thënë Thaçi.

Thaçi në një prononcim për mediat ka thënë se nuk është detyrë e tij që të vlerësojë nëse koalicioni qeverisë po funksionon ose jo.

 

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Coffee Show B2B në Zagreb nga Devolli Corporation

Të tjera