Sport

Polemika në Gjermani për fanellën e kombëtares, numri 44 i ngjashëm me simbolin nazist “SS”

Autori: Gazeta inFokus 07:28 | 03 April 2024

Gjermania do të ridizajnojë numrat e fanellave të futbollit Adidas mes polemikave të simboleve naziste.

Autoritetet gjermane të futbollit do të ridizajnojnë numrin “4” në fanellat e kombëtares së vendit, mes pretendimeve se i ngjan një logoje të përdorur nga njësitë paraushtarake naziste.

Federata Gjermane e Futbollit (DFB) e bëri njoftimin të hënën pasi përdoruesit e mediave sociale filluan të përdorin një shërbim personalizimi në internet për të krijuar fanella me numrin “44” – dhe duke vënë në dukje ngjashmërinë me logon Schutzstaffel, ose SS.

-Advertisement-

Në një deklaratë të postuar në X, DFB tha se më parë kishte dorëzuar numrat 1 deri në 26 në organin drejtues të futbollit evropian, UEFA, për shqyrtim dhe se “asnjë nga palët e përfshira nuk pa ndonjë afërsi me simbolikën naziste në procesin e dizajnimit të fanellës”. Shoqata tha se po e merrte çështjen “shumë seriozisht” dhe po zhvillonte “një dizajn alternativ” për shifrën.

Ndërsa 44 nuk përdoret aktualisht nga ekipet gjermane të meshkujve apo femrave, furnizuesi zyrtar i uniformave Adidas i lejoi klientët të personalizonin fanellat me një numër, nga 00 në 99, dhe një emër me gjatësi deri në 10 shkronja. Imazhet e krijuara nga dyqani online i Adidas u shpërndanë gjerësisht në internet.

Sipas Reuters, zëdhënësi i Adidas, Oliver Bruggen, tha më herët për mediat gjermane se gjiganti i veshjeve sportive do të “bllokonte numrin 44 sa më shpejt të jetë e mundur”, duke shtuar: “Si kompani ne kundërshtojmë në mënyrë aktive ksenofobinë, antisemitizmin, dhunën dhe urrejtjen në çdo formë. ”

Që nga e marta, opsioni për të personalizuar fanellat e skuadrës gjermane ishte hequr nga faqet e internetit të Adidas, megjithëse mbetet në fuqi për uniformat e kombeve të tjera. Adidas nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës së CNN për koment mbi vendimin e saj ose nëse shërbimi i personalizimit do të kthehet pa numrin 4.

DFB zbuloi uniformat e reja të Gjermanisë, të cilat do të vishen nga ekipet e meshkujve dhe femrave, në fund të marsit. Skuadra e meshkujve debutoi me fanellat gjatë një ndeshjeje kundër Francës dhe ato do të vishen në Kampionatin Evropian të UEFA-s 2024, i cili do të organizohet nga Gjermania këtë verë.

Më pak se dy javë më parë, DFB njoftoi se Nike do të marrë drejtimin nga Adidas si furnizuesi zyrtar i fanellave të ekipit gjerman të futbollit nga viti 2027. Adidas ka prodhuar fanellat e vendit që nga vitet 1950, kohë gjatë së cilës ekipi i meshkujve (qoftë si Gjermania ose Gjermania Perëndimore ) ka fituar katër Kupa Botërore.

Vendimi i Adidas për të bllokuar personalizimin e këmishave vjen pasi shumë në mediat sociale vunë në dukje ngjashmërinë e numrave me shenjat e diskutueshme SS.

SS u themelua nga Adolf Hitleri dhe u përshkrua si “ushtarët politikë” të Partisë Naziste. Ajo mori përsipër role të ndryshme policore, sigurie dhe ushtarake, duke përfshirë mbikëqyrjen e Gestapos. Në kohën kur nazistët erdhën në pushtet, ajo ishte rritur nga një njësi e vogël me më pak se 300 persona në një organizatë me mbi 50,000. Më vonë u shoqërua me disa nga krimet më të këqija të kryera nga nazistët gjatë Luftës së Dytë Botërore – duke përfshirë drejtimin e kampeve të përqendrimit, si Aushvici.

Logoja e ngjashme u dizenjua nga dizajneri grafik gjerman Ëalter Heck, i cili më vonë iu bashkua SS duke qenë më parë një komandant në krahun paraushtarak të nazistëve, Sturmabteilung (SA).

Si shumë simbole naziste, logoja e Heck-ut nuk bazohej në runat e lashta (siç shpeshherë mitologjizohej nga Hitleri), por në një pseudo-runë të krijuar nga okultisti austriak Guido von List në fillim të shekullit të 20-të. Logoja u përdor aq gjerësisht në atë kohë saqë disa makina shkrimi gjermane u prodhuan me një çelës të stilizuar “SS”.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI

Të tjera