Pesë përmbysjet më të mahnitshme në histori të Ligës së Kampionëve

Autori: Gazeta inFokus 11:38 | 15 February 2022

Përgjatë viteve, Liga e Kampionëve ofruar ndeshje spektakolare dhe përmbysje të paimagjinueshme të rezultateve.

Gara më e preferuar e Evropës ka qenë prej kohësh një turne ku fati i skuadrave ka ndryshuar brenda pak minutash dhe historia ka shënuar një numër mjaftë të madh të ndeshjeve me rikthime të jashtëzakonshme në rezultat, përcjellë KosovaPress.

Më poshtë veçojmë pesë ndeshjet me përmbysje të mahnitshme të rezultateve:

5. Ajax 5-3 Real Madrid – 2019

Ajaxi tashmë kishte befasuar shumë në fazën e grupeve të sezonit 2018-19 duke barazuar në shtëpi dhe në udhëtim kundër Bayern Munich.

Sidoqoftë, skuadra holandeze dukej se nuk kishte gjasa të rikthehej nga një humbje 2-1 në shtëpi ndaj gjigantëve spanjollë të Real Madridit në ndeshjen e parë të fazës 1/16 të Ligës së Kampionëve.

Por ata bënë një nga rikthimet më të mëdha në historinë e fundit kundër skuadrës më të suksesshme të Evropës, pasi Hakim Ziyech shënoi në fillim të ndeshjes përpara se David Neres të realizonte golin tjetër dhe konkretizimin e rikthimit të madh.

Më pas erdhi goli i Dusan Tadic përpara se Lasse Schone të përfundonte natën me një gol nga goditja e dënimit në këndin e sipërm dhe duke e vendosur rezultatin 4-1 pasi paraprakisht pë Real Madridin kishte shënuar Marco Asensio.

4. Tottenham 3-3 Ajax – 2019

Disa javë pas triumfit të tyre kundër “Los Blancos”, skuadra e Erik ten Hag u gjend vetëm 90 minuta larg finales.

Klubi nga Amsterdami krijoi një epërsi prej 1-0 në Holandë pas një paraqitje mbresëlënëse kundër Tottenhamit në Londër,

Dhe nikoqirët shpejt krijuan një avantazh prej 3-0 kur Matthijs de Ligt dhe Ziyech gjetën rrjetën para pjesës së parë në ndeshjen kthyese.

Por në atë që ishte me të vërtetë një nga pjesët e dyta më të forta në historinë e Ligës së Kampionëve, sulmuesi i “Spurs”, Lucas Moura shënoi në minutat 55 dhe 59 për të rikthyer ekuilibrin në fushë.

Djemtë e Mauricio Pochettinos u përballën me rezistencë të ashpër nga portieri i Ajax-it, Andre Onana, derisa Moura shënoi sërish në minutën e gjashtë shtesë për të vulosur hat-trikun e tij, siguruar fitoren dhe një vend në finalen e madhe.

3. Barcelona 4-4 Roma — 2018

Goli i Kostas Manolas shkaktoi skena euforie në fitoren e Romës në çerekfinale kundër Barcelonës në vitin 2018.

Pak njerëz i dhanë Romës shpresën për të mposhtur Barcelonën në çerekfinalen e tyre në sezonin 2017-18 – dhe ky numër do të ishte zvogëluar edhe më tej pas humbjes së tyre 4-1 në “Camp Nou”.

Por përsëri në stadiumin “Olimpico” për ndeshjen e dytë, goli i hershëm i Edin Dzekos u dha nikoqirëve një shpresë të madhe.

Kur Daniele De Rossi shënoi nga pika e bardhë pas pushimit, turma e egër vendase në kryeqytetin italian mori jetë.

Nivelet e adrenalinës arritën në kulm në minutën e 82-të, kur mbrojtësi grek Kostas Manolas shënoi golin e tretë të Romës, duke i dhënë skuadrës së Serie A një triumf ikonik pas golave si mysafirë.

2. Barcelona 3-4 Liverpool – 2019

Fitoret mbresëlënëse kundër Bayern Munich dhe Portos i kishin dhënë Liverpool-it një përballje gjysmëfinale me Barcelonën në maj të vitit 2019.

Por “Merseysiders” ishin jashtë ritmit në ndeshjen e parë në “Camp Nou”, me një dygolësh të Lionel Messit që orkestroi një fitore 3-0 për mikpritësit katalanas.

Por “Anfield” e ka zakon të organizojë rikthime të jashtëzakonshme evropiane dhe ndeshja e dytë ishte një nga më të mirat.

Divock Origi dhe Georginio Ëijnaldum siguruan një fitore 4-0 për djemtë e Jurgen Klopp, duke ia shkaktuar gjigantit katalanas një dëshpërim të madh.

1. Paris-Saint Germain 5-6 Barcelona — 2017

Sergi Roberto kompletoi fitoren e jashtëzakonshme të Barcelonës 6-1 kundër Paris Saint-Germain nëvitin 2017.

Skuadra e La Ligës humbi 4-0 pas ndeshjes së parë të 1/16-tës me Paris Saint-Germain-in, pasi u mposht në kryeqytetin francez.

Një epërsi 2-0 në pjesën e parë u kishte dhënë katalanasve në “Camp Nou” shpresa të vogla për një kthesë të madhe, por ndërsa ndeshja po shkonte drejt fundit, duheshin edhe dy gola të tjerë.

Neymar më pas shënoi nga një goditje dënimi përpara se Sergi Roberto të dilte përpara si heroi i madh për të përfunduar një nga ndeshjet më mahnitëse në historinë e Ligës së Kampionëve.