Fun & Video

As për territore, për pasuri e as politike – disa luftëra filluan në rrethana të çuditshme, madje edhe komike (Foto)

Autori: Gazeta inFokus 14:14 | 17 May 2017

Shumica e luftërave bëhen për çështje serioze si luftë mbi territorin, burimeve ose lirinë politike, por disa të tjera janë bërë për rrethana të çuditshme dhe madje komike.

Gjatë viteve, ushtritë janë mobilizuar dhe gjak i madh është derdhur mbi çdo gjë, që nga keqkuptimet tragjike dhe deri te mosmarrëveshjet e vogla kufitare dhe madje edhe për ngjarje sportive.

Lufta e Derrit

E ashtuquajtura Lufta e Derrit e pati zanafillën nga therja e një derri, që çoi SHBA-në dhe Britaninë në një konflikt të shkallës së gjerë.

Të shtënat e para në Luftën e Derrit nisën më 15 gusht 1859, kur një fermer amerikan i quajtur Lyman Cutlar qëlloi një derr të zi britanik pasi e pa që ishte futur në serën e tij me patate. Kjo i rriti tensionet mes dy kolonive amerikane dhe punonjësve britanikë.

Kur u raportua ushtria amerikane, kapiteni George Picket e cilësoi të gjithë ishullin si tokë amerikane, por nga ana tjetër Britania iu përgjigj me një flotë anijesh të armatosura.

Trazirat për garat me qerre

Në vitin 532 pas Krishtit, turma masive mbushën rrugët e Kostandinopojës, duke djegur pjesë të mëdha të qytetit dhe gati sa nuk përmbysën qeverinë e perandorit Justinian, dhe e gjitha kjo vetëm në emër të garave me qerre.

Garat e mbajtura në hipodromin e Kostandinopojës kishin fituar shumë popullaritet gjatë shekullit të 6, dhe tifozët ishin vetë-organizuar në fraksione të ndryshme.

Këta huliganë vepruan më shumë si banda rrugësh se sa tifozë sporti, dhe grupet më të fuqishme, të njohur si Blutë dhe Jeshilët, morën famë të keqe për barbarizmin e tyre.

Lufta e qenit të humbur

Në një nga konfliktet më të çuditshme të shekullit 20, një qen padashur shkaktoi një krizë ndërkombëtare. Incidenti ishte kulmi i një periudhe të gjatë të armiqësisë midis Greqisë dhe Bullgarisë, të cilat kishin qenë në mosmarrëveshje që nga Lufta e Dytë Ballkanike në 1910.

Tensionet në fund ndizen gjatë në tetor 1925, kur një ushtar grek u qëllua pas kalimit të kufirit në Bullgari, ndërsa ndiqte qenin e tij arratisur.

Të shtënat shërbyen si thirrje për unitet për grekët, të cilët më pas pushtuan Bullgarinë dhe disa fshatra. Ata ishin gati të fillonin bombardimin e qytetit të Petrich kur Lidhja e Kombeve më në fund ndërhyri dhe e dënoi sulmin.

Lufta e veshit të Jenkins

Në vitin 1738, një marinar britanik i quajtur Robert Jenkins shfaqi një vesh të këputur e të dekompozuar para anëtarëve të Parlamentit. Si pjesë e një dëshmie formale, pohoi se një roje bregdetare spanjoll kishte prerë veshin i tij në feta shtatë vjet më parë si dënim për kontrabandë.

Të nxitur nga kjo dëshmi, britanikët i shpallën më pas luftë Mbretërisë së Spanjës. Kështu filloi e çuditshmja “Lufta e veshit Jenkins”. Në të vërtetë, një përplasje mes britanikëve dhe spanjolleve kishte nisur që në vitin 1700, dhe veshi i Jenkins shërbeu thjesht si një nxitës. Konflikti përfundoi në vitin 1748.

Lufta Toledo

Miçigan dhe Ohajo janë njohur për rivalitetin e tyre të gjatë në futboll, por të dy shtetet pothuajse sa nuk u futën në luftë mbi një mosmarrëveshje kufitare.

Argumenti filloi në vitin 1803, kur shteti i sapo formuar nga Ohajo mori pronësinë e një copë toke që përfshihej në qytetin e Toledos. Miçigani më vonë kundërshtoi pretendimin territorial në 1830, duke filluar një diskutim të nxehtë që u shoqërua me dhunë për disa javë.

Në atë që u bë e njohur si Lufta Toledo, dy palët luftuan për monitorimin politik të territorit, dhe ngritën njësi paramilitare për të mbrojtur kundër një pushtimi të mundshëm nga ana tjetër.

Lufta e pastiçerisë

Në vitin 1828, turma e zemëruar shkatërroi pjesë të mëdha të Meksiko Siti gjatë një grusht shteti ushtarak. Një nga viktimat e trazirave ishte një emigrant, kuzhinier francez pastash me emrin Remontel, kafeja e të cilit u grabit nga plaçkitësit.

Zyrtarët meksikanë injoruan ankesat e tij, kështu që Remontel i kërkoi qeverisë franceze kompensim. Kërkesa e tij nuk u vu re deri një dekadë më vonë, kur ai erdhi në vëmendjen e mbretit Louis-Philippe. Mbreti u zemërua që Meksika nuk kishte paguar miliona kredi, dhe u kërkoi të paguajnë 600,000 pesos për të kompensuar kuzhinierin për humbjet e tij.

Kur meksikanët refuzuan, Louis-Philippe i shpalli luftë. Në tetor 1838, një flotë franceze arriti në Meksikë dhe bllokoi qytetin e Veracruz. Deri në muajin dhjetor u vranë 250 ushtarë. Lufta përfundoi në mars 1939 kur një qeveritar britanik ndihmoni në marrëveshjen e paqes. Meksikanët u detyruan të paguanin 600 mijë pesos. /Dita/

Etiketa:
Formula 1 vjen në Artmotion më “i çmendur” se kurrë

Të tjera