Lajme

Parashikimi i motit për nesër, vazhdojnë temperaturat e larta

Autori: Gazeta inFokus 20:22 | 28 June 2022

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se të mërkurën dhe të enjten, temperaturat në Kosovë do të shkojnë deri në 34 gradë celsius.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 14-17 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 29-34 gradë Celsius.

“Do të mbajë mot me diell dhe vranësira të pakta, kryesisht rreth relievit malor. Vranësirat ditën e enjte gjatë pjesës së dytë të ditës, ka mundësi që vende-vende të shoqërohen me riga shiu dhe shkarkime rrufesh.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 14-17 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 29-34 gradë Celsius.

Situata biometeorologjike vazhdon të jetë jostabile për shkak të indeksit të lartë UV. Këshillohet të ju shmangemi kontaktit direkt të rrezeve të diellit, aktiviteteve fizike, sepse kjo situatë meteorologjike ndikon negativisht te shumë persona me sëmundje kronike(hipertension, ostmatikët, diabetikët ) dhe te të moshuarit”, thuhet në njoftim.

Të tjera