Lajme

Një person humb jetën nga COVID-19

Autori: Gazeta inFokus 15:03 | 18 May 2021

IKSHPK ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë infektuar me COIVD-19 edhe 64 qytetarë, shkruan Gazeta Infokus.

Gjatë kësaj kohe një person ka humbur jetën.

“Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 4.297 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 64 raste pozitive.

Brenda 24 orëve është raportuar 1 rast i vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rasti i vdekjes është nga komuna: Gjilan 1 rast (72 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 107.003 raste nga 575.614 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2.227 raste të vdekjes”./Gazeta Infokus/

Të tjera