Lajme

Nis operimi i sistemit antiraketor i SHBA-së për Korenë e Veriut, nervozohet Rusia

Autori: Gazeta inFokus 08:55 | 02 May 2017

Zyrtarë të mbrojtjes në Seul dhe Uashington thanë se sistemi antiraketor i Shteteve të Bashkuara THAAD ka nisur të operojë në Korenë e Jugut.
Sistemi i ngritur në një fushë në rajonin Seongju ka “kapacitet të hershëm” për të ndërprerë çdo sulm bërthamor nga Koreja e Veriut, thanë zyrtarët.

Vendosja e këtij sistemi ka zemëruar Rusinë dhe Kinën, të cilat kanë thënë se ai çrregullon balancën e pushtetit në rajon.

Sistemi THAAD fillimisht ka qenë e paraparë të nisë të operojë në fund të vitit 2017.

Por, tensionet në Gadishullin Korean janë rritur dhe Koreja e Veriut kërcënon vazhdimisht me sulme.

SHBA ka dërguar po ashtu disa luftanije dhe një nëndetëse pranë Gadishullit.

Etiketa:
Përfshirja në aktivitetet ekstrakurrikulare

Të tjera