Lajme

Nga këto komuna janë 292 rastet e reja me COVID-19

Autori: Gazeta inFokus 15:12 | 20 February 2021

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka bërë publike rastet e reja me COVID-19, ku gjatë 24 orëve të fundit janë raportuar 3 raste të vdekjes dhe 292 persona kanë rezultuar pozitivë dhe 556 pacientë janë shëruar.

Prishtina është komuna me më së shumti raste ku kanë rezultuar 100 raste pozitive brenda 24 orëve. Pas kryeqytetit është Fushë Kosova 20 raste, Gjakova 20 raste, shkruan Gazeta inFokus.

“Numri total i rasteve pozitive është 65.982 raste nga 282.904 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.571 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 556 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 57.941 raste, kurse numri i rasteve aktive është 6.470.

Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 100 raste, Fushë-Kosovë 20 raste, Gjakovë 20 raste, Pejë 17 raste, Lipjan 16 raste, Podujevë 16 raste, Gjilan 15 raste, Mitrovicë 15 raste, Rahovec 11 raste, Prizren 10 raste, Vushtrri 10 raste, Obiliq 8 raste, Deçan 7 raste, Suharekë 5 raste, Viti 5 raste, Drenas 3 raste, Ferizaj 3 raste, Klinë 2 raste, Novobërdë 2 raste, Shtime 2 raste, Skenderaj 2 raste dhe me nga një rast komunat Dragash, Kamenicë dhe Malishevë”, thuhet në njoftimin e IKSHPK-së. /Gazeta inFokus/

Të tjera