Lifestyle

Në Danimarkë, turistët që mbledhin mbeturina në Kopenhagë do të shpërblehen!

Autori: Gazeta inFokus 08:03 | 09 July 2024

Turistët do të shpërblehen me ushqim dhe aktivitete falas nëse marrin pjesë në aktivitetet miqësore me mjedisin gjatë vizitës në Kopenhagen, ka njoftuar bordi turistik i qytetit.

Skema e provës, e cila fillon më 15 korrik, do të shohë atraksionet turistike në kryeqytetin danez të ofrojnë shpërblime për aktivitete të tilla si mbledhja e mbeturinave ose udhëtimi me transport publik ose biçikletë nëpër qytet.

Sipas iniciativës, vizitorët mund të kërkojnë dreka falas dhe gota verë në këmbim të punës së tyre. Skema “CopenPay“ është krijuar për të kompensuar “barrën mjedisore” të turizmit, sipas bordit turistik të Kopenhagës.Projekti është i bazuar në besim, që do të thotë se atraksionet nuk kanë gjasa të kërkojnë prova se aktiviteti i gjelbër ka përfunduar.

-Advertisement-

“Në disa atraksione mund t’ju duhet të tregoni një foto ku jeni duke hipur në biçikletë ose biletën tuaj të transportit publik,” thotë ajo.

Qeveria nuk po rimburson kompanitë që qëndrojnë pas atraksioneve, duke përfshirë muzetë, baret në çati, për pjesëmarrjen në skemë. Deri më tani 24 organizata janë regjistruar në projektin pilot.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Etiketa:
Vrasja e Lulzim Fejzullahut, vjen reagimi i parë nga ministrja Haxhiu

Të tjera