Lifestyle

Ndryshoni këto zakone në mënyrën tuaj të jetesës për të zvogëluar rrezikun e kancerit të gjirit

Autori: Gazeta inFokus 12:06 | 10 October 2021

Kur bëhet fjalë për gratë, kanceri i gjirit është kanceri i dytë më i zakonshëm që shfaqet. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), në vitin 2020, ishin 2.3 milion gra të diagnostikuara me kancer të gjirit dhe 685 000 vdekje në nivel global.

Ka shumë faktorë rreziku të kancerit të gjirit, disa mund të ndryshohen, ndërsa të tjerat janë të pandryshueshëm. Sidoqoftë, të kesh një faktor rreziku nuk do të thotë që do të marrësh sëmundjen dhe jo të gjithë faktorët e rrezikut kanë të njëjtin efekt.

Faktorë e rreziku të pandryshueshëm janë ata që nuk mund të ndryshohen dhe modifikohen, dhe sipas Dr. Raizada, faktorë të tillë përfshijnë:

– Moshën

– Historinë familjare me sëmundjen e kancerit

Gjithashtu është jashtëzakonisht e rëndësishme që të hani ushqim të shëndetshëm dhe të ndiqni një dietë të shëndetshme. Dr Raizada rekomandon një dietë që ka pak yndyrë dhe konsum kalori, e pasur me fruta dhe perime, shkruan Timesofindia, transmeton Klankosova.tv.

Në një epokë, ku ushqimet e përpunuara dhe ushqimet e pashëndetshme janë bërë një pjesë e rëndësishme e dietës sonë, rreziku i zhvillimit të sëmundjeve kronike është i lartë. Sipas mjekes, për të frenuar rreziqet e kancerit të gjirit, duhet të shikoni peshoren dhe të mbani një peshë të shëndetshme.

“Shmangni varësinë, ndaj pirjes së duhanit dhe alkoolit. Këto zakone të jetesës janë jashtëzakonisht të pashëndetshme dhe mund të rrisin rrezikun e gjendjeve të tjera kronike të shëndetit.” thotë ajo.

Për më tepër, Dr Raizada u kërkon njerëzve të zvogëlojnë nivelet e stresit.

“Kujdesi për shëndetin mendor është çelësi, kur bëhet fjalë për të mbajtur larg sëmundjet. Një mendje e shëndoshë është çelësi për të zvogëluar rrezikun e çështjeve kronike të shëndetit.”

Të tjera