Lajme

Musliu viziton zonjën Ergyl që merret me prodhimin e plisave: Duhet investim e mbështetje shtetërore, ajo nuk e ka përjetuar asnjëher

Autori: Gazeta inFokus 18:02 | 10 December 2023

Deputetja e PDK-së, Ganimete Musliu, ka vizituar zonjën Ergyle Gjurgjialo e cila tash e 37 vite merret me prodhimin e plisava.

Musliu, ka thënë se kjo punë duhet një investim e mbështëtjë shtretërore e që zonja Ergyl nuk ka pasur asnjëherë.

“Për ta ruajtur e kultivuar traditën e prodhimit të plisit nuk mjafton vetem vullneti, deshira e pasioni por duhet edhe investim e mbështetje  shtetrore e çka fatkeqësisht  znj. Ergyle nuk e ka përjetuar asnjëher doren e shtetit.

-Advertisement-

Është e dhimshme te degjosh qe ne munges te nje makine perpunuese lenda e par për prodhimin e qelesheve te merret ne Australi. Perveç si grua edhe si traditë duhet te mbeshtet  dhe subvencionohet një biznes si ky”, ka thënë Musliu.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
MYZHDE për krejt!

Të tjera