Shëndetësi

A mund t’ju sjell macja sëmundje vdekjeprurëse?

Autori: Gazeta inFokus 08:48 | 15 September 2017

Një parazit që zakonisht gjendet në macet fekale mund të shkaktojë Alzheimer, Parkinson dhe madje edhe kancerin.

Kështu rezulton një studim i ri britanik, në të cilin thuhet se paraziti i njohur si qelizë e vetme, Toxoplasma gondii, që mbart rreth 30 për qind të macet në çdo kohë, mund të ndryshojë më shumë se 1.000 gjene të lidhura me kancerin, transmeton Klan Kosova.

Pasi një njeri është i infektuar, proteinat nga paraziti gjithashtu mund të ndryshojnë komunikimin mes qelizave të trurit, të cilat mund të rrisin rrezikun e një personi për të zhvilluar Alzheimer, Parkinson dhe epilepsi.

-Advertisement-

Deri tani vetëm gratë shtatzëna janë këshilluar që të shmangin feçkën e maces, pasi paraziti është i njohur të shkaktojë dështime, lindje dhe dëmtime të zhvillimit të fetusit, veçanërisht trurit dhe syve të tyre.

Infeksionet shpesh duken të padëmshme, me pak njerëz që përjetojnë simptoma dhe vetëm disa tregojnë shenja të gripit të butë.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI

Të tjera