Lifestyle

Mësoni si të keni lëkurë të lëmuar, pa puqrra dhe pika të zeza

Autori: Gazeta inFokus 13:51 | 15 May 2017

Është koha që të pastroni çdo qelizë të vdekur nga lëkura e fytyrës, të zhdukni pikat e zeza dhe puçrrat. Mësoni sekretin që do ta bëjë lëkurën tuaj të shkëlqejë për 1 muaj. Ja disa këshilla se si të pastroni fytyrën dhe të rigjeni një ekuilibër të lëkurës suaj.

1. Rutina e bukurisë Bëhet fjalë për një rutinë të përditshme bukurie, nga e cila asnjë femër nuk duhet të heqë dorë, jo vetëm për të qenë perfekte, por edhe për t’u ndier mirë.

2. Hiqni qelizat e vdekura Të eliminoni qelizat e vdekura nga fytyra është shumë e rëndësishme për pastrimin e lëkurës.

3. Masazhet e fytyrës Këto mund të stërvisin tensionin në muskujt e fytyrës. Bëjini me lëvizje rrethuese, përqendrohuni në zonën e tëmthave, te mjekra dhe te balli.

4. Aplikimi dhe make-up-i Që të jenë më të vërtet shumë efikase nuk nevojitet kurrë t’i aplikoni nga lart poshtë, por duke i përdorur me lëvizje rrethuese. Zgjidheni me kujdes make-up-in. Ato pa silikon reduktojnë rrezikun e irritimit dhe te puçrrave, sepse e lënë lëkurën të lirë për të marrë frymë.

5. Relaksimi dhe gjumi Dedikojini pak kohë vetes tuaj dhe qetësohuni. Mos harroni se stresi tenton t’ua bëjë lëkurën lehtësisht të irritueshme. Përpiquni të flini 8 orë, në mënyrë që të keni një lëkurë të freskët.

6. Merrni produkte bukurie sipas sezonit Mos harroni që sipas sezonit, ndryshojnë edhe kozmetiket për pastrimin e fytyrës. Zgjidhni një krem shumë hidratues për dimër, sepse klima tenton ta thajë atë dhe preferoni formula më të lehta në verë. Nëse keni blerë një produkt të ri, përdoreni vetëm në një zonë të vogël të fytyrës si test. Nëse provokon irritim, atëherë me siguri është produkti kozmetik që ju duhet.

7. Maska të bëra në shtëpi Për të pastruar lëkurën e fytyrës aleat shumë i mirë dhe efektiv janë edhe maskat të bëra në shtëpi. Përgatisni një maskë me bazë kosin, papaja të grirë dhe pak qumësht. Përgatiteni për të gjithë javën, shtrijeni në fytyrë dhe lëreni në qetësi për 10 minuta më pas shpëlajeni me ujë të vakët.

Rritje e frikshme e kërkesave për kompensim të dëmeve të lehta

Të tjera