Sport

Liverpool ka nevojë për një mrekulli pas dëmtimeve

Autori: Gazeta inFokus 08:14 | 28 February 2024

Jurgen Klopp tha se Liverpool-it i duhen një “mrekulli” për ta vijuar ecurinë e tyre të shkëlqyer.

Skuadra e Klopp sfidoi një mori lëndimesh për të fituar Kupën e Ligës 1-0 kundër Chelseat në finalen e së dielës në Wembley. Por mesfushori i Liverpoolit, Ryan Gravenberch, shtoi krizën në rritje të fitnesit të klubit kur u largua me barelë në pjesën e parë. Gravenberch do të humbasë të paktën dy ndeshje, duke filluar me ndeshjen e së mërkurës në raundin e pestë të FA Cup kundër Southampton në Anfield.

Wataru Endo është gjithashtu një dyshim për vizitën e ndjekësve të promovimit të kampionatit Southampton pasi u largua nga Wembley me paterica dhe të veshur me një çizme mbrojtëse. Kjo e lë Klopp pa 13 lojtarë të ekipit të parë, përfshirë Mohamed Salah, Darwin Nunez dhe Dominik Szoboszlai, teksa Reds përpiqen të shtojnë Premier League, FA Cup dhe Europa League në çmimet e fundjavës së kaluar.

-Advertisement-

“Ne kemi nevojë për një mrekulli me disa lojtarë. Nuk dua t’i përjashtoj ata për një kohë të gjatë,” u tha Klopp gazetarëve të martën.

“Por është prekje dhe ecje me shumë lojtarë që nuk ishin të disponueshëm për finalen: Darvin, Mo, Dom – duhet të shohim se çfarë mund të bëjnë.

“Në një botë ideale ju do të mendonit për këto lloj gjërash, por ne padyshim që nuk jetojmë në një botë ideale, kështu që do të shohim kur lojtarët të mbërrijnë dhe ata të kontrollohen”.

Klopp ka të ngjarë të mbështetet në një numër lojtarësh më të rinj që lanë një përshtypje të tillë në Wembley, me 19-vjeçarët Bobby Clark dhe James McConnell që mund të startojnë kundër Saints. Edhe pse dyshja kanë bërë vetëm një fillim në kompeticionet e kupave këtë sezon, Klopp ka besim në aftësinë e tyre për të rritur.

“Së pari dhe më e rëndësishmja, ata nuk duhet të tregojnë asgjë. Djemtë tanë luajtën në ekipet e të rinjve dhe nën 21-vjeç dhe vetëm kohët e fundit erdhën dhe u stërvitën me ne: absolutisht asnjë përvojë, por shumë talent dhe ata e treguan këtë,” tha ai.

“Ajo që duhet të bëjnë këta djem është të kënaqen vërtet me atë që po bëjnë. Ata duhet të mbrojnë si burra, përndryshe nuk mund të luajnë. Unë i pashë ata duke e bërë këtë të dielën dhe padyshim që ndihmoi dhe dha besim dhe ka kaq shumë gjëra që nuk mund t’i blesh.”

Liverpooli ka bërë lëvizje paraprake për të organizuar një paradë në fund të sezonit, pavarësisht nëse fiton ndonjë trofe tjetër. Reds duan të shënojnë fundin e mbretërimit nëntë-vjeçar të Klopp pas njoftimit të fundit të gjermanit se ai do të largohet në fund të sezonit.

“Kjo është një pjesë që nuk është aq e lezetshme sa të mund të shihet si ajo” (një lamtumirë për të), tha ai.

“Unë nuk mendoj se kjo ka kuptim. Por përveç kësaj, unë jam një mbështetës i madh i paradave të trofeve dhe nëse do të ketë një paradë do të jem në autobus, pa dyshim për këtë.”

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Etiketa:

Të tjera