Lajme

LDK dorëzon në Kuvend nismën për shkarkimin e këtij bordi

Autori: Gazeta inFokus 17:18 | 27 May 2022

Lidhja Demokratike e Kosovës ka doërzuar në Kuvend zyrtarisht nismën për shkarkim të bordit drejtues të të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë.

Lajmin e ka bërë të ditur shefi i grupit parlamentar të kësaj partie, Arben Gashi.

Sipas Gashit, deri të kjo nismë ka ardhur pas vendimeve jo transparente dhe jo korrekte të ZRrE-së karshi konsumatorëve.

“Në emër të Grupit Parlamentar të LDK-së, sot, në Kuvendin e Kosovës, zyrtarisht dorëzuam nismën për shkarkimin e bordit të ZRRE-së.

Vendimet e bordit të ZRRE-së kanë qenë jo transparente, diskriminuese ndaj konsumatorëve si dhe kundër interesit publik.

Paaftësia në menaxhimin e krizës së energjisë dhe papërgjegjësia e bordit të ZRRE-së ka dëmtuar rënd mirëqenien e qytetarëve duke e thelluar krizën e papërballueshmerisë, andaj shkarkimi i këtij bordi është më e pakta” ka shkruar Gashi në Facebook.

Dy ditë më parë, ZRrE ka njoftuar opinionin e gjërë se është duke pasur paqartësi lidhur me implementimin e vendimit për aplikimin e tarifave të reja të energjisë elektrike.

Të tjera