Lajme

Ky është numri i ushtarëve rusë të vrarë në Ukrainë

Autori: Gazeta inFokus 09:40 | 09 June 2022

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës ka njoftuar se që nga fillimi i luftës më 24 shkurt e deri më tani forcat ruse kanë humbur rreth 31 mijë e 700 trupa, shkruan Gazeta Infokus.

Gjithashtu është bërë e ditur se rusët kanë humbur edhe 3438 mjete të blinduara, 711 sisteme artilerie, 213 MLRS, 96 sisteme luftarake kundërajrore, 212 avionë, 178 helikopterë, 2421 automjete ushtarake dhe depozita karburanti.

Nga ky shtab po ashtu kanë njoftuar se ushtria ruse ka humbur edhe 13 varka ushtarake, 562 UAV taktike, 53 pajisje speciale ushtarake dhe 125 raketa lundrimi.

Kujtojmë se sot janë bërë 106 ditë që nga fillimi i sulmeve të para nga forcat ruse në territorin ukrainas./Gazeta Infokus/

Të tjera