Lajme

Kurti takon koordinatoren e OKB-së në Kosovë, konfirmohet gatishmëria për thellim bashkëpunimi

Autori: Gazeta inFokus 20:36 | 02 June 2023

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka takuar sot Koordinatoren Rezidente të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, Arnhild Spence.

Gjatë takimit është biseduar rreth bashkëpunimin të ngushtë me UNKT, ndërkohë që është rikonfirmuar gatishmëria për thellimin e mëtejmë të këtij bashkëpunimi si dhe tejkalimit të sfidave të përbashkëta.

“Spence përsëriti gatishmërinë e 17 agjencive të Kombeve të Bashkuara që janë të pranishme në Kosovë për të mbështetur synimet e Qeverisë së Kosovës dhe vlerësoi lart bashkëpunimin e deritanishëm, i cili ka rezultuar që Kosova të ketë projekte të përbashkëta me organizatat e Kombeve të Bashkuara në vlerë deri në 46 milionë dollarë vitin e kaluar”.

“Në takim u bisedua edhe për mënyrat e intensifikimit të bashkëpunimit. Në veçanti, Spence theksoi gatishmërinë e Kombeve të Bashkuara për të mbështetur iniciativat të Qeverisë për arsimin gjithëpërfshirës dhe paqebërës, dhe ndau rezultatet e analizës së UNDP-së për nevojat e familjeve të prekura nga përmbytjet”.

Sipas njoftimit të Zyrës së Kryeministrit, pjesë e bisedimeve gjatë këtij takimi me Kurtin ka qenë edhe diskutimi i mënyrave me të cilat mund të punojnë agjencitë e OKB-së bashkë me qeverinë në mbështetje të fermerëve të vegjël të prekur nga përmbytjet.Anëtarësohu në grupin e Infokus në Viber: GAZETA INFOKUS – VIBER – ANTARËSOHU

Dhe në grupin e Infokus në Facebook: GAZETA INFOKUS – FACEBOOK – ANTARËSOHU

Importuesi nga SHBA-ja: Devolli Corporation me standarde amerikane

Të tjera