Lajme

Kurti e Donfried bien dakord për vendosjen e një agjende për dialog e paqe

Autori: Gazeta inFokus 21:55 | 30 December 2021

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka zhvilluar një bisedë telefonike me ndihmës-sekretaren e Departamentit të Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike, Karen Donfried, për të forcuar demokracinë dhe vendosjen e agjendës për dialog dhe paqe.

Kurti përmes Twitterit bëri të ditur se ndër të tjera u diskutua edhe për rritjen e marrëdhënieve transatlantike.

“Bisedë e shkëlqyer me ndihmës-sekretaren e Shtetit për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike, Karen Donfried, dy ditë para Vitit të Ri 2022. Ne diskutuam çështje të rëndësishme duke filluar nga ekonomia jonë e jashtëzakonshme deri te rritja e marrëdhënieve tona transatlantike. Ne ramë dakord të punojmë së bashku për të forcuar demokracinë tonë dhe për të vendosur një agjendë për dialog dhe paqe”, ka shkruar Kurti në Twitter.

Të tjera