Lajme

Krasniqi: PDK nuk ka vija të kuqe për koalicione nëpër komuna

Autori: Gazeta inFokus 22:59 | 17 November 2021

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, ka konfirmuar se partia e tij nuk përjashton marrëveshjet politike në nivel lokal.

“Nuk i përjashtojmë koalicionet me asnjë parti politike dhe asnjë kryetar, pavarësisht se nga vijnë”, ka thënë Krasniqi.

“Besoj se politikat lokale duhet ta kenë dinamikën e veçantë të veten. Mbështes degët tona për koalicione dhe do t’i kontaktoj nga jave e ardhshme. Vendimmarrjen jam i prirur t’ua lë atyre. Ju mbetet atyre që t’i marrin vendime e tyre. Kjo do të vlejë ku jemi të ftuar dhe ku do të ftojmë për koalicione”.

Krasniqi ka theksuar se elektorati nuk mund të kontrollohet nga subjektet politike, kur është fjala për të votuar.

“Partitë kanë strukturat e tyre që mund të ndikojnë, por kjo nuk do të thotë që rrjedhë deri te qytetari i fundit. Nuk i di 19 mijë votat e Uran Ismailit askush në Prishtinë”, tha ai në KlanKosova.

Të tjera