Lajme

Kosova dënon sulmin kibernetik të Iranit kundër Shqipërisë

Autori: Gazeta inFokus 23:49 | 07 September 2022

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama bëri të ditur, këtë të mërkurë, se sulmi kibernetik ndaj institucioneve shqiptare ka ardhur nga Irani.

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka dënuar ashpër sulmin siç e quajti ajo, keqdashës kibertnetik të Iranit, ndaj infrastrukturës digjitale të Shqipërisë.

Ajo thotë se i qëndron pranë homologut të saj shqiptar, Bajram Begajt, si dhe gjithë qeverisë shqiptare, ndërsa i bën thirrje Iranit të mbajë përgjegjësi për këtë veprim të paprecedentë.

Të tjera