Rajoni dhe Bota

Kjo është ushtria e ardhshme e Amerikës (Foto)

Autori: Gazeta inFokus 14:36 | 28 April 2017

Rreth 50 robotë janë testuar së fundmi nga marinsat amerikanë dhe një ditë ata mund të jenë pjesë e kësaj ushtrie.

Testimet e fundit janë kryer në bazën e marinës “Camp Pendleton” në Kaliforni. Mes armëve të reja të testuara ishin edhe robotë të armatosur që janë të aftë të hapin zjarr kryesisht në zonat bregdetare si një linjë e parë e sulmit.

Gjithashtu Marina amerikane është duke testuar edhe skafe që mund të transformohen në nëndetëse të afta për t’u larguar kërcënimeve.

Përdorimi i këtyre robotëve të armatosur në vijën e frontit do të ndihmojë në shpëtimin e jetës së ushtarëve, tha Marina amerikane.

Ambasadori amerikan Hovenier vizitë në Devolli Corporation, lavdëron sukseset e Comoditas

Të tjera