Lajme

KFOR-i zgjodhi Mitrovicën për ta organizuar garën ndërkombëtare “Rifleman Ridge”

Autori: Gazeta inFokus 10:53 | 23 May 2022

Në Mitrovicë, KFOR-i ka zhvilluar për herë të parë garën ndërkombëtare “Rifleman Ridge”. Kjo ngjarje e re u organizua nga Shtabi i Kontigjentit Ushtarak Polak në Kosovë.

Siç ka njoftuar KFOR-i, ky kompeticion përmbante 1 mijle vrapim përpjetë, të shtëna të zakta në rreze dhe një vrapin për në vijën e finishit.

“Garueset e sfidës ishin në skuadrat nga 4 dhe në secilën skuadër ishte obligative prezenca e një ushtareje femër. Çdo ushtar garoi me pajisjet e veta luftarake”, thuhet në njoftim, ku shtohet se konkurrentët qëlluan më pas edhe me pushkën e famshme polake, BERYL 5.56 mm.

“Sfida provoi forcën, qëndrueshmërinë dhe aftësitë e të shtënave të secilit anëtar të ekipit por ishte gjithashtu një rast për t’u argëtuar në ambiente shumëkombëshe”, thotë KFOR-i.

Origjina e kësaj gare është në traditat e njësive polake Mountain dhe Airborne.

Të tjera