Lajme

Joe Biden: Amerika është rikthyer

Autori: Gazeta inFokus 09:46 | 20 February 2021

Në paraqitjen e tij të parë në skenën globale, presidenti Joe Biden iu premtoi udhëheqësve të G7 gjatë Konferencës virtuale të Sigurisë së Munihut se Shtetet e Bashkuara u rikthyen në angazhimet e shumta.

“Amerika është rikthyer”, tha ai të premten, duke u shkëputur nga politika e jashtme izoluese e paraardhësit të tij Donald Trump që u tërhoq nga marrëveshjet dhe aleancat e rëndësishme globale, njofton Klan Kosova.

Biden u tha aleatëve të SHBA-së se ata duhet të jenë të vendosur kundër sfidave të paraqitura nga Kina, Rusia dhe Irani, duke thënë se Rusia po do të dobësojë aleancën transatlantike dhe po ashtu bëri thirrje për një front të bashkuar për t’iu kundërvënë “praktikave abuzive ekonomike të Kinës”.

Të tjera