Lajme

Ish anëtari i ekipit të dialogut, Dardan Gashi, ka dy fjalë për marrëveshjen në Bruksel

Autori: Gazeta inFokus 12:34 | 14 February 2020

Pas arritjes se marrëveshjes ne Bruksel ndërmjet Kosovës e Serbisë, ka reaguar ish anëtari i delegacionit për bisedime me Serbinë, njëherësh ish-zëvendëskryeministri Dardan Gashi.

Gashi ka thënë se marrëveshja e arritur me ndërmjetësimin e drejtpërdrejtë të ShBA është hap i rëndësishëm drejt zhbllokimit të dialogut per arritjen e njohjes se ndërsjellë mes dy shteteve!
Ai ka theksuar gjithashtu se avancimi i trafikut tokësor është një mbështetje e fuqishme për qarkullimin e njerëzve e mallrave drejt bashkimit evropian dhe do te jete një promotor i rritjes ekonomike te Republikës së Kosovës.

Reagimi i plotë i Gashit.

Marrëveshja e arritur me ndërmjetësimin e drejtpërdrejtë të ShBA është hap i rëndësishëm drejt zhbllokimit të dialogut per arritjen e njohjes se ndërsjellë mes dy shteteve! Avancimi trafikut tokësor është një mbështetje e fuqishme për qarkullimin e njerëzve e mallrave drejt bashkimit

Të tjera