Lajme

Imzot Paglia i thotë Osmanit: Kosova vazhdon të mbetet shumë e rëndësishme

Autori: Gazeta inFokus 22:51 | 07 December 2022

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani priti të mërkurën e 7 dhjetorit në takim ish-udhëheqësin e komunitetit “Shën Eugjidio”, që aktualisht është udhëheqës i Akademisë Papnore për Jetën,  njëherësh kancelar i Institutit Papnor Gjon Pali II, imzot Vincenzo Paglia, dhe ish-zëvendësministrin e Jashtëm Italian, Mario Giro, me të cilët bisedoi për raportet e Kosovës me Selinë e Shenjtë dhe me institucionet e saj.

“Imzot Paglia, e ka falënderuar presidenten për pritjen dhe theksoi se për të dhe komunitetin “Shën Egjidio”, Kosova vazhdon të mbetet shumë e rëndësishme”, thuhet në komunikatën e presidentes Osmani.

Kontributin që kishte dhënë Paglia gjatë viteve të 90-ta deri në ditë e sotëm për popullin e Kosovës e para e vendit Osmani nuk i ka harruar edhe ka falënderuar për këtë punë.

“Kosova e konsideron imzot Paglian mik të hershëm dhe e çmon lart kontributin e vazhdueshëm të tij dhe të komunitetit “Shën Egjidio” dhënë popullit të Kosovës”, ka thënë Presidentja Osmani.

Raportet me Vatikanin janë të hershme dhe se vlerat të cilat i promovon Selia e Shenjtë, sikur janë liria, paqja dhe harmonia mes njerëzve, janë parime të cilat populli ynë i ka kultivuar historikisht”, ka shtuar Osmani.

“Kosova është vend i bashkëjetesës së feve të ndryshme, në të cilin dialogu dhe ndërkomunikimi janë vlera shumë të rëndësishme”, ka theksuar ajo.

Tutje Osmani, ka përfunduar duke thënë, se thellimi i mëtejmë i bashkëpunimit me dikasteret dhe institucionet papnore, sikur është Akademia Papnore për Jetën, mund të ndihmojë në promovimin e mëtejmë të këtyre vlerave.

Ambasadori amerikan Hovenier vizitë në Devolli Corporation, lavdëron sukseset e Comoditas

Të tjera